Chytáky na pitevně aneb nekousejte si uši!
Přiznávám se, mám vymyšlená krásná témata na články, ale prostě nejsem schopná se dokopat k tomu napsat delší článek s krásnými fotkami a příběhy, geniálními básničkami či uměleckými výtvory, jak to hrotí ostatní blogeři našeho oboru, a to z jednoho prostého důvodu - mám strach z prokrastinace!
Normálně z ní mám respekt a vím, že jakmile s něčím takovým začnu, tak mě to bude pronásledovat ještě několik dní. Proto si před učením zakonitě odnesu mobil do pokoje rodičů a vypnu wifinu a přikážu jim, aby mi v žádném případě neotevírali, až se budu snažit dobýt zpět k mému milovanému závisláckému Samsungovi.
Takhle to hrotím zejména proto, že náš očekávaný popitevák je tento pátek!
Takže seznamte se s mým novým produktivním já, které vám předkládá seznam chytáčků, poznámek a důležitých bodů, které by si měl každý prváček přečíst před popitevákem v letním semestru - třeba se to někomu bude hodit a já si to přinejmenším takhle zopakuji a nebudu muset mít výčitky svědomí, že jsem zas celý čas jen psala článek.
A dalším důvodem je i to, že můj nejúspěšnější článek z celého blogu byl sourhn znalostí na první zimní pitevnu :D
Také bych chtěla upozornit, že je možné, že i přes mojí maximální snahu se někde objeví chybička, tak mi prosím kdyžtak dejte vědět do komentářů.
Jdeme na to!
Canalis inguinalis - miláček všech zkoušejících na pitevnách (alespoň na 1.lf) jak v zimě, tak v létě.
Samozřejmě je toho k němu hrozně moc, ale základní věci, které si pořád pletu jsou tyhle:
Ohraničení canalis inguinalis:
KRANIÁLNĚ snopce MOIA a MTA - společný úpon je falx inguinalis ( muže vysílají m. cremaster)
KAUDÁLNĚ stočená aponeurosa MOEA (lig. inguinale)
MEDIÁLNĚ přímý sval břišní, popřípadě část falxu
DORSÁLNĚ fascia transversalis
VENTRÁLNĚ aponeurosa MOEA
LATERÁLNĚ neřešíme, protože je to spíše štěrbina a laterálně bychom vylezli z břišní stěny
Ohraničení trigonum Hesselbachi (inguinale): KRANIÁLNĚ falx, KAUDÁLNĚ lig. inguinale, LATERÁLNĚ lig. interfoveolare (pozor toto je ligamentum je zesílená fascia transversalis vytažená ventrálně)
Canalis inguinalis je zeslabení břišní stěny, ne "díra" a struktury, které tudy procházejí (funiculus spermaticus) si s sebou táhnou všechny obaly břišní stěny a jimi se obalují také!
Nervus facialis
Jeho větve jsou: n. petrosus major (canalis n. p. majoris)chorda tympani (canaliculus chordae tympani)
n. auricularis posterior (foramen stylomastoideum)- inervuje m. occipitofrontalis!
větve pro m. digastricus (VP) a stylohyoideus
n. stapedius (pro m. stapedius)
plexus parotideus (senzitivní větve směřují z foramen stylomastoideum do glanduly parotis a dělí se na pět větví, které si představíme když si dáme pravou ruku dlaní na tvář a roztažené prsty ukazují na pět částí hlavy -> r. temporalis, r. zygomaticus, r. buccalis, r. marginalis mandibulae, r. colli)
R. colli se spojuje se senzitivním nervem z plexus cervicalis z punctum nervosum - n. transversus colli a vytváří s ním ANSU CERVICALIS SUPERFICIALIS (inervuje m. platysma)
Tracheotomie - střední, horní a dolní (nejčastější)
Řez provádíme většinou transversální - po vrstvách: kůže, podkoží, platysma, fascia cervicalis (lamina spf.), arcus venosus juguli, fascia cervicalis (lamina pretrachealis) a v ní suprahyoidní svaly odsuneme stranou, plexus thyroideus impar, (pokud je, tak glandula thyroidea) a už jsme u trachey :)Důležité je, že všechny žíly či tepny, na které narazíme, musíme bezpodmínečně podvázat, protože jsme blízko veny cavy inferior a brachiocephalikám, tím pádem je zde už velký tlak, který krev z celého těla "nasává" do srdce, takže kdybychom některou žílu nepodvázali, je velké nebezpečí embolie.
Pes anserinus major - úpon m. sartorius, m. gracilis a m. semitendinosus
Pes anserinus profundus - úpon m. semimembranosus
Pes anserinus minor - rozvětvení n. infraorbitalis při výstupu z foramen infraorbitale (větve r. nasalis externus, r. labialis superior, r. palpebralis inferior)
N. phrenicus
Svaly hrtanu
M. cricothyroideus inervuje ramus externus m. laryngei superioris z vagu (ramus internus prochází přes membrana thyrohyoidea nebo foramen thyroideum a inervuje sliznici hrtanu)Zbytek svalů hrtanu inervuje m. laryngeus reccurens (ten levý dělá smyčku pod obloukem aorty mediálně od lig. arteriosum a ten pravý dělá smyčku pod a. subclavia)
Ansa subclavia
Koniotomie
Obrna postiku
Sibsonova fascie
Doporučuju tenhle odkaz na regio cervicalis lateralis, který si nejsem schopná zapamatovat
Sudeckova anastomosa
Kochův trojúhelník
Lymfatická drenáž jazyka
Fossa ischioanalis:
V. azygos
Vzniká soutokem v. lumbalis ascendens dx. a v. subcostalis dx.. Vlévá se do v. cava superior a zanechává otisk na pravé plíci. (Na levé bude vena brachiocephalica sin.)Vlevá se do ní v. hemiazygos a v. hemiazygos accesoria.
Říkáme jí s oblibou "fail žíla", protože když ji objevili, tak si mysleli že je jenom jedna a tak ji pojmenovali "nepárová" - azygos a pak zjistili, že je tam druhá, tak jí dali jméno hemiazygos = "napůl nepárová"...No řekněte, jak může být někdo napůl v páru? To je nějaký anatomický friends with benefits systém? :D
Co je to vena portae?
Žíla, která sbírá krev ze všech nepárových orgánů břišní dutiny a odvádí ji do jater. Při jejím ucpání nebo stížení průchodnosti krve v játrech dochází k rozšíření portkokaválních anastomóz (viz výše) a pozorujeme typické rozšíření žil na určitých místech.Co inervuje jazyk?
Perlička z hodin: Nekousejte své partnery moc divoce do uší, jinak by se jim mohlo přihodit zranění až smrt! Víte proč? Správnou odpověď najdete na konci článku :D
A na závěr pár mých VELICE amatérských obrázků, ale tak třeba někomu budou k dobru:
Plicní segmenty |
Vztahy dělohy a závěsného aparátu a lig. latum |
Moje nejoblíbenější - srdíčko :) |
Zase <3 |
Řez komorami z Petrovického |
Ty kráso, nechce se mi ani věřit, že jsem tohle někdy uměla :D Ale teda respekt za to, že sis s tím dala takovou práci, bylo to dost zajímavé čtení :))
OdpovědětVymazatDíky a teď už toho umíš přeci mnohem víc než nějakou anatomii! :D
VymazatUmím všechno ostatní, jen ne anatomii :D
VymazatMoc hezký :)
OdpovědětVymazatPekný článok, neskutočné obrázky. A áno, už sa vidím ako robím koniotómiu. :D
OdpovědětVymazatDěkuju, ale bohužel jsou až moc skutečné, protože jich na zkoušku budeme muset umět moc moc moc :,( na popiteváku kamarádka musela předvádět koniotomii přímo na preparátu :D
VymazatTybrďo! Upadla jsem do deprese, že nic neumím. :D Ale teda klobouk dolů, žes to takhle sepsala. :)
OdpovědětVymazatJé, vagovagální synkopa - o té nám taky říkali (tedy pokud myslíme obě to samé). :D Je to vždycky super, když se při anatomii člověk dozví i něco z kliniky, že? :)
Přesně tak! Tu kliniku hltám, protože si to pak člověk aspoň nějak spojí a ne jen učí telefonní seznam. :D A jo myslim, že je to to samé :)
VymazatAhoj, teda já bych pitevnu asi nedala a jako tohle byl jeden z důvodů, proč jsem nakonec na zdrávku nešla. Ale jako přesto se nějak motám kolem zdravotnictví a prodávám doplňky stravy jako mořský kolagen a tak dále. Ale není to žádné MLM, což je věc, která nám akorát tak kazí pověst.
OdpovědětVymazat