Sbohem, genetiko!
Sedím před monitorem a začínám všechno vidět dvojmo, můj nervus opticus už to prostě nezvládá, chudáci mitochondrie, nemám náhodou Leberovu neuropatii? Kolečka v hlavě se mi zběsile točí ve snaze vzpomenout si na další mitochondriální onemocnění. Mrknu na pravý dolní roh obrazovky - 01:32. To už je moc, musím jít hned spát. Zítra je velký den, čeká mě zkouška z Biologie a genetiky.
---
A tak podobně, znáte to. :D
Každopádně jsem se i tento rok, z trochu tradičních důvodů rozhodla pro předtermín, tentokrát z Biologie a genetiky.
Po příchodu do Purkyňáku jsme byli rozesazeni do praktikové mítnosti společně se studenty z anglické paralelky. Rozdali nám zkouškový test (velmi podobný těm vyneseným, jen trochu pozměněné příklady) a nechali nám na jeho napsání přesně 60 minut.
Z české skupiny jsme ho napsali všichni (potřebujete min. 10 bodů z 15). Pak přišli dva zkoušející a vzali si první dva "na porážku". Na vyvolání svého jména jsem čekala přes tři hodiny, ale nakonec jsem se dočkala a šla k paní přednostce ústavu. Nemůžu o ní říct nic špatného, i přes všechno, co jsem se o ní doslechla. Měla jsem asi 20 minut na přípravu a pak mě zkoušela ze všech tří otázek, nakonec ještě přidala doplňující otázku na epigenetiku. Neptala se na detaily (třeba u translace ani nechtěla ty typy S podjednotek ribosomů), byla milá (nekecám!) a nerýpala v něčem, co jsem nevěděla. Měla jsem docela štěstí na otázky, takže jsem toho měla hodně předpřipraveno na papíře a snažila jsem se co nejvíc mluvit, prostě zabít ten čas. Bylo totiž už kolem páté a bylo vidět, že je trochu unavená (šla jsem poslední). Moje taktika nejspíš zabrala, protože jsem odešla s vyplněným indexem a skvělým pocitem, že už to mám za sebou.
Učila jsem se ze skript (3 díly) plus z vypracovaných otázek, myslím, že to bohatě stačí, pokud si ještě občas dopřečtete něco z wikiskript nebo jiných zdrojů, když něco vyloženě nechápete. Na přednášce jsem nebyla ani na jedné...no dobře, možná na té první v prváku. :D Takže nemůžu říct, jestli doporučuju tam chodit nebo ne, ale každopádně to není nezbytnost.
Gratuluji! Užij si zasloužené volno :).
OdpovědětVymazatJsem teprve prvák, ale už začínám poznávat ty přezíravé pohledy vrstevníků, když řeknu, že mám "jen" dvě zkoušky :D
Děkuji! Přesně tak..ale tak člvoěk si prý zvykne :D
VymazatNirvana je moje srdcovka,kdybys byla kluk a zahrála mi něco od nich na kytaru, asi neodolám. Ach! :D
OdpovědětVymazatJinak řeči typu "Ty máš jen jednu zkoušku. Ty máš na státnice jen čtyřicet otázek." apod. jsem se už naučila vypouštět, zbytečný se rozčilovat :)
A gratuluju ke zkoušce! :)
Joo taky je zbožňuju :D
VymazatA děkuju moc :)
Moc blahopřeju ke genetice! A kecy ve stylu ,,ty máš jenom jednu/dvě/tři zkoušky mě vytáčej furt, takže pořád čekám na ten kouzelnej moment, kdy mi to začne bejt úplně jedno. :D
OdpovědětVymazatSnad sis cestování užila, jsem docela zvědavá, kam jsi odjela! :) Přeju hodně sil do letňáku!
Trochu to popisuješ jako pohodičku, ale až tak lehké to asi nebude. Ono je u těch zkoušek dobré mluvit pomalejším tempem, ale zase soustavně, aby to působilo tak že fakt víš. Někdy se člověk taky může pěkně blbě zamotat, pokud nakousne něco o čem nemá ani páru a zkoušející se na to zeptá. Moje taktika byla se takové situaci vždycky vyhnout a nezmínit něco rádoby chytrého jakože vím, aby se na to někdo nezeptal víc do hloubky. A když už se mi podařilo něco takového zmínit, tak to co nejrychleji zamluvit něčím o čem toho vím dost a v takových situacích zase klidně zpomalovat, aby byl prostor se mě zeptat. Zkrátka co nejvíce si hrát s časem. U někoho to jde u někoho vůbec. Třeba se to bude někomu hodit.
OdpovědětVymazat